Monumenten in Nederland: Zeeland

R. Stenvert en C. Kolman (2003)

Gepubliceerd op 02-01-2020

Woonhuizen in Scherpenisse

betekenis & definitie

Woonhuizen. Karakteristiek zijn de diepe dorpshuizen, meestal met één bouwlaag en schilddak.

Veel huizen hebben een oudere kern. In de 19de eeuw werden de trap- of tuitgevels aan de bovenkant afgeknot en voorzien van een kroonlijst en werden er nieuwe vensters aangebracht.

Ook werkte men de gevels vaak af met een gerotste cementen pleisterlaag, zoals bij Hoge Markt 15 en Hoge Markt 31. De gevel van Hoge Markt 7 is tevens gewit en bezit geprofileerde deur- en vensteromlijstingen met kuiven (circa 1860).

Bij Hoge Markt 21 (17de eeuw) is de oude trapgevel gewijzigd in een tuitgevel en wit geverfd; de top bevat een 17de-eeuwse geprofileerde korfboog met gebeeldhouwde koppen.De rond 1910 opgetrokken gevel van Hoge Markt 13 heeft strekken en bogen in gekleurde bakstenen en gestukadoorde banden. Voorbeelden uit het begin van de 20ste eeuw zijn verder het middenganghuis Langeweg 29, met open portiek, en de villa De Pluimpot (Provincialeweg 2; circa 1915), met erker en balkon. Tussen 1920 en 1930 breidde het dorp zich uit langs de Langeweg met aardige villa's voorzien van expressionistische vormen, zoals Langeweg 21, 23, 25 en 48. De met praktijkruimte uitgevoerde dokterswoning Langeweg 42 dateert uit 1932 en is meer zakelijk-expressionistisch van stijl.

< >