Woordenboek van Populair Taalgebruik

Marc De Coster (2020-2025)

Gepubliceerd op 20-02-2021

met de vlam in de pijp

betekenis & definitie

(1978) (inf.) met volle overgave. Oorspronkelijk truckersslang, maar tegenwoordig ook onder sportlui een populaire uitdrukking. Ze werd pas echt succesvol nadat een Nederlandstalig countryliedje met die titel, gezongen door Henk Wijngaard en handelend over een trucker, in de jaren zeventig van de twintigste eeuw in de hitparade terecht kwam. ‘De vlam in de pijp hebben’ betekent echter iets heel anders, nl. `een geslachtsziekte opgelopen hebben' (vgl. een lekke pijp*, in de pijp gebrand zijn*).

• Met de vlam in de pijp
Scheur ik door de Brennerpas
Met m’n dertig tonnen Diesel
Ver van huis, maar in m’n sas! (Henk Wijngaard: Met de vlam in de pijp. 1978)
• Met de vlam in de pijp. met Peter Fonda en Jerry Reed, regie Peter Carter. In bepaalde kringen wordt de vrachtwagenchauffeur de cowboy van de twintigste eeuw genoemd. (Het vrije volk, 02/03/1979)
• Na de drie overwinningen wordt er bij Liedekerke `met de vlam in de pijp' getraind. (Het Nieuwsblad, 28/09/1985)
• De heroïek van de ontdekkingstocht door het heelal is allang vervangen door de stress van de vrachtwagenchauffeur, die met de vlam in de pijp door de eindeloze nacht rijdt. (Vrij Nederland, 15/12/1990)
• Na enig nodeloos aandringen zal de ex-reiziger de benen over elkaar slaan, de vlam in zijn pijp jagen en vurig losbranden: `Dat is een lang verhaal!' (Freek De Jonge: De brillenkoker, 1990)
• Met de vlam in de pijp door de Brennerpas. (de Volkskrant, 04/07/1992)
• Met de vlam in de pijp scheuren de vrachtwagens dagelijks door de Oostenrijkse Alpen. (Elsevier, 19/02/1994)
• Met de vlam-in-de-pijp-romantiek is het spoedig gedaan. Hermans bepleit forse accijnsverhogingen voor vrachtwagens. (Elsevier, 28/01/1995)
• Rebels denderen Rubber Duck en zijn maten met hun dertigtonners door New Mexico, laten zich noch door de fielterige Wallace, noch door federale wegversperringen tegenhouden en keuvelen er ondertussen via hun bakkies (27mc-zendertjes) laconiek op los. Na meer dan twee decennia on the road heeft Convoy nog altijd de vlam in de pijp. (NRC Handelsblad, 21/09/2001)
• Met de vlam in de pijp scheurde ik aan één stuk door naar het Siem Réap district, waarna ik Robin kon melden dat ik er aankwam. (Frans van Es: Who the fuck is Frans van Es? Een greep uit het leven van een marineduiker. 2002)
• En de hit ‘Saturday Night’ heb ik nog wel eens meegebruld met de vlam in de pijp. (Nieuwe Revu, 08/10/2002)
• Een trucker met een afgeleefde kop, een truck afgebeeld op zijn pet, en op zijn shirt staat ‘met de vlam in de pijp’. (Sjanti Mahabier: De Keizer van Rotterdam. 2009)
• Aan de toog van de Resto Truck zit Fred Heerschop (59), die de ontwikkelingen in het truckerswezen kernachtig samenvat: 'Het mooie leven is d'r af.' Ooit werd hij aangetrokken tot het 'vrije-vogelgevoel': de vlam in de pijp, en met niemand iets te maken. Het vrije leven, dat was ook: verre reizen naar het buitenland. (Vrij Nederland, 30/06/2012)
• Heel hard werken en altijd onderweg. ‘Met de vlam in de pijp, vlieg ik door de Brennerpas.’ (Bastiaan Ragas: Huisje, boompje, buikje. 2015)
• Als ik met hem in gesprek raak, blijkt hij tot mijn stomme verbazing écht bijna wekelijks met de vlam in de pijp door de Brennerpas te scheuren. (Jeroen Guliker: Zeven vrouwen later. 2017)

< >