(20e eeuw) (Vlaanderen) zie Franse* slag.
• Tegenover de ekonomische en budgettaire uitdagingen reageren de Vlamingen veeleer volgens het Germaanse model: gedisciplineerd de kiezen op elkaar drukken om via de korte pijn de ekonomische tegenspoed te verwerken. Onze Waalse landgenoten daarentegen reageren meer met de Latijnse slag (met de Franse slag is niet meer het juiste woord sinds zelfs de Franse socialisten een politique de rigueur voeren): krampachtig de huidige verworvenheden veilig stellen, de rest is voor domani of maana. (De Tijd, 26/08/1992)
• Dit jaar waren er in heel Belgi 83 zaken, vorig jaar 99. Over een langere periode beschouwd, zijn er elk jaar tachtig tot honderd processen. Walloni telt er meer dan Vlaanderen, maar daar duren ze maximaal vier dagen omdat er minder gebruik wordt gemaakt van technische middelen. Het gaat er meer met de Latijnse slag. De Franstalige rechters en aanklagers werken ook sneller omdat ze enkel assisen doen en dus meer geroutineerd zijn.
• (Michel Uyen: Kuifje in Vlaanderen. 2011) (woordenlijst)
• De regiopolitiek heeft ervoor gezorgd dat Vlaanderen kon evolueren zonder afhankelijk te zijn van de Latijnse slag in Wallonië of van het cliëntelisme daar. Dus België rebooten mag geen reden zijn tot een neo-belgicisme."