Winkler Prins

Anthony Winkler Prins (1870)

Gepubliceerd op 10-08-2018

Olieverwen

betekenis & definitie

Olieverwen zijn met olie vermengde, fijn gewrevene verfstoffen, welke ten behoeve der schilderkunst worden gebezigd. Als de eersten, die daartoe van olieverwen gebruik maakten, worden de gebroeders Jan en Huibert van Eyck genoemd. Het is echter waarschijnlijk, dat men reeds in de 10de eeuw olie als bindmiddel van verfstoffen gebruikte. Intusschen hebben gemelde broeders door hun voorbeeld aangewezen, hoeveel partij de kunst daarvan kan trekken.

Dit blijkt dan ook voldoende, wanneer men schilderijen in olieverf vergelijkt met stukken in waterverf, met fresco’s enz. Niet alleen zijn bij het bezigen van olieverf de kleuren levendiger, krachtiger, glansrijker en zachter, maar ook de harmonie, het onderling ineensmelten der kleuren, de rijkdom van tinten en de doorschijnendheid worden er aanmerkelijk door bevorderd. Door de ongemeene handelbaarheid der verfstoffen is den kunstenaar gelegenheid gegeven om de duizendvoudige kleurschakéringen der natuur na te bootsen en tevens het toovergebied van het licht-effect en coloriet te betreden. Door het gebruik van olieverwen heeft zich op het gebied der schilderkunst eene nieuwe techniek ontwikkeld, die als hulpmiddel voor het genie de heerlijkste kunstgewrochten heeft voortgebragt. Daarenboven hebben de olieverwen, indien ze naar behooren bereid worden, eene ongemeene duurzaamheid. Tot het bereiden dier verfstoffen worden gekleurde plantaardige of delfstoffelijke zelfstandigheden op een marmeren wrijfsteen met olie vermengd en met een steenen of kristallen looper fijn gewreven.

Voor grof schilderwerk bezigt men lijnolie, doch voor fijner werk meestal papaver- en notenolie. Om de verwen spoediger te doen droogen, worden ze ook wel met gekookte lijnolie gewreven. Olieverwen worden tegenwoordig gewoonlijk in blaadjes of in tinnen buisjes met een schroevend deksel aan de schilders verkocht en door hen met kwasten en penseelen op doek, hout of metaal overgebragt. Deze zijn echter vooraf door een Iijmgrond geschikt gemaakt, om die verwen te ontvangen. Is dit naar eisch geschied, zoo kan de verflaag later gemakkelijk op een ander doek worden overgebragt, — eene kunstbewerking, die den naam draagt van verdoeken.

< >