Winkler Prins

Anthony Winkler Prins (1870)

Gepubliceerd op 19-03-2018

Blumenbach (Johann Friedrich)

betekenis & definitie

een der meestberoemde natuurkenners in Duitsch­land, werd geboren te Gotha den 11den Mei 1752, studeerde te Jena en te Göttingen, werd in laatstgenoemde stad buitengewoon hoogleeraar in de geneeskunde en inspecteur der verzameling van naturaliën, en in 1778 gewoon hoogleeraar met den titel van hof­raad, later met dien van “Obermedicinalrath”. Gedurende omstreeks 60 jaren hield hij voor toehoorders van de meest-verschillende stan­den voorlezingen over natuurlijke historie, vergelijkende ontleedkunde, physiologie, ge­schiedenis der geneeskunde enz.

In het laatst der voorgaande eeuw deed hij eene wetenschappelijke reis naar Engeland, waar koning George III hem met groote onder­scheiding bejegende. Door bemiddeling van Banks ontving hij verlof, om eenige mum­miën op het Britsch muséum te ontleden; de uitkomsten beantwoordden echter niet ten volle aan de verwachtingen.

Den I9den September 1825 vierde hij zijn 50-jarig doctoraat en ontving bij die gelegenheid eene medaille, ter zijner eer geslagen, terwijl zijne vrienden een “Blumenbach-fonds” sticht­ten, waaruit ondersteuning zou worden ver­leend aan jeugdige veelbelovende artsen en natuurkundigen. Als een krachtig man vierde hij in 1787 het halve eeuwfeest der univer­siteit, en als een gebogen grijsaard nam hij nog deel aan de viering van het eeuwfeest in 1837.

De gebreken des ouderdoms nood­zaakten hem, om in 1835 zijn ontslag te nemen, en hij overleed op den 22sten Januarjj 1840.

Als hoogleeraar en schrijver heeft Blumenbach een belangrijken invloed gehad op de ontwikkeling der wetenschap, — vooral der dierkunde en meer bepaald der vergelijkende ontleedkunde en physiologie. Zijn “Handbuch der Naturgeschichte” werd 12-maal uitgegeven, — zijn “Handbuch der vergleichenden Ana­tomie und Physiologie” is in nagenoeg alle talen van Europa overgebragt, — en merk­waardig is vooral, wat hij over de verschil­lende menschenrassen geschreven heeft. Zijne verzameling van schedels was algemeen be­roemd, en zijne voordragt ongemeen boeijend en levendig, gekruid door anecdoten, geestig­heden en bijzonderheden uit eigene ervaring.

< >