Meredith (george) - Eng. schrijver en dichter, 1828—1909, geboren te Portsmouth, ontving zijn opleiding aldaar en te Neuwied. Hij werd geplaatst op een advokatenkantoor te Londen, maar spoedig gaf hij zijn werk aldaar op om zich aan de journalistiek te wijden. In 1851 verscheen zijn eerste bundel gedichten, waaronder Love in the Valley. Ondertusschen was hij redacteur van een provinciaal blad geworden; in 1866 was hij in Italië oorlogscorrespondent der Morning Post.
Ten slotte vestigde hij zich te Boxhill in Surrey. In 1856 was zijn eerste roman verschenen The Shaving of Shagpath, een Oostersch verhaal, waarin de schrijver een meesterschap over zijn taal verraadt. In 1859 verscheen The Ordeal of Richard Feverel, het werk, dat hem een plaats gaf onder de groote romanschrijvers. Dit werd gevolgd door Evan Harrington (1861), Emilia in England (1864, nu bekend als Sandra Belloni), Rhoda Fleming (1865), Vittoria (1866, een vervolg op Sandra Belloni), The Adventures of Harry Richmond (1871), Beauchamp's Career (1875), The Egoist (1879), door velen zijn meesterwerk genoemd; The Tragic Comedians (1880), Diana of the Crossways (1885), eigenlijk de eerste van M.’s romans die grootere populariteit had. In deze jaren zagen ook eenige bundels gedichten het licht: Poems and Lyrics of the Joy of Earth (1883), Ballads and Poems of Tragic Life (1887) en A Reading of Earth (1888), die merkwaardig zijn door hun openbaring van de schoonheid der Natuur. Daarna volgden nog de romans One of Our Conquerors (1891), Lord Ormont and his Aminta (1894), en The Amazing Marriage. — M. wordt een der meest geniale schrijvers geacht der 19e eeuw. Hij kan echter slechts geapprecieerd worden door een kleinen kring. Hij eischt n.l. veel van het intellect zijner lezers.
Wat hij zeggen wil wordt gecondenseerd in enkele zinnen. Niet zelden ontbreken er schakels in den keten van zijn gedachten, wat de lectuur uiterst moeilijk maakt. Er is een zekere kieskeurigheid in het gebruik van zijn woorden en een neiging ongewone uitdrukkingen te gebruiken. Ook ontleedt hij te veel gevoelens en motieven, die zijn helden tot zekere handelwijzen aanzetten. Maar hun, die hem begrijpen, schenkt M. veel intellectueel genot.
Hij is origineel, heeft een breeden kijk op het leven, er is veel humor in zijn werken, het komische heeft zelfs vaak te veel de overhand. Zijn romans zijn vol schitterende aphorismen. M. heeft een uitnemende opmerkingsgave en weet fijn en scherp karakters te ontleden. Zijn werken toonen een sterk optimisme en een groote liefde voor de natuur.