Monumenten in Nederland: Overijssel

R. Stenvert, C. Kolman en Ben Olde Meierink (1998)

Gepubliceerd op 02-01-2020

Fabrikantenwoningen in Hengelo

betekenis & definitie

Fabrikantenwoningen. Aan de rand van de stad staat een aantal vrijstaande villa's, veelal gebouwd in opdracht van directeuren, firmanten of fabrikanten.

Het blokvormige eclectische herenhuis Berfeloborgh (Deldenerstraat 61) werd in 1870 gebouwd naar plannen van H.J. Wennekers.

De villa Drienerwoldeweg 35 werd in 1896 in chaletstijl gebouwd naar plannen van J. van der Goot en C.J. Kruisweg voor A.

Warnaars. Villa Tichelwerk (A. de Ruyterstraat 1) werd in 1900 gebouwd voor de familie Stork.

Het terrein, de steenbakkerij van J.D. van der Goot, werd in 1879 aangekocht door J.E. Stork die daarop een park liet aanleggen naar plannen van H.

Poortman. De huidige villa werd in 1900 gebouwd in rijke chaletstijl naar plannen van J. van der Goot.

Het huis, momenteel onderverdeeld in appartementen, ligt achter de Hogeschool Edith Stein.

Zijn neef C.F.

Stork liet in 1900 aan de oostzijde van de stad de villa De Grundel bouwen. In de nabijheid van de omstreeks 1934 gesloopte villa ontstond een aantal andere villa's; Grundellaan 17 uit 1912 in ‘Um 1800’-vormen voor A.

Hulshoff Pol, Grundellaan 23 uit omstreeks 1920 in chaletstijl met expressionistische details. Villa's in expressionistische vormen zijn De Kap (Grundellaan 26), gebouwd omstreeks 1925 naar plannen van A.K.

Beudt voor J. Strumphler, 't Annink (Drienerparkweg 3), uit 1926 door A.K.

Beudt voor B.H. ter Kuile in een aan het tuindorp Het Lansink verwante Engelse landhuisstijl, Grundellaan 19 uit 1927 voor D.W. de Monchy, Drienerparkweg 7 uit 1928 voor H.J. Ekker en Anna W.

Stork en Grundellaan 18 uit omstreeks 1935 voor J.E. Stork.

Bijzonder plastisch vormgegeven is de met riet gedekte villa De Herrezen Jager (Enschedesestraat 300) gebouwd omstreeks 1921 naar plannen van W.M. Dudok voor W.

Willink.

< >