Door de intensieve latere bebouwing zijn in de ring van Amsterdam weinig pre-stedelijke panden bewaard gebleven. Een uitzondering vormen de diepe huizen Overtoom 411-431 uit 1727, oorspronkelijk behorend bij een pottenbakkerij.
Uit dezelfde periode dateert het kleine 18de-eeuwse buitenhuis of speelhuis Bellamystraat 80 met vroeg-18de-eeuwse details en een midden-19de-eeuwse buitenbepleistering. Het verschil tussen het polderniveau en de later opgehoogde omgeving is goed te zien bij het gepleisterde dwarse huis Rustenburgstraat 8 (1893).
Tijdens de bouw lag het nog in de gemeente Nieuwer-Amstel, net als de door A.L. van Gendt in neorenaissancestijl ontworpen eenlaagse arbeiderswoningen Diamantstraat 1-15 en 2-24 (1889).Wegens de vele monumentale woonhuizen is het net als voor de binnenstad ook voor de ring bestaande uit de 19de-eeuwse Ring en de aansluitende Gordel 20-40 onmogelijk om alle belangrijke panden te behandelen, laat staan om in te gaan op de bebouwing van na 1945 of op de stadsvernieuwing. Daarom is ervoor gekozen om de villa's, de appartementengebouwen en de volkswoningbouw af te splitsen, de rest in hoofdlijnen te behandelen en de naoorlogse woningbouw aan anderen over te laten.