Gepubliceerd op 02-01-2020

Woonhuizen in Hoogkerk

betekenis & definitie

Woonhuizen. Zowel bij de coöperatieve strokartonfabriek ‘De Halm’ als bij de CSM-suikerfabriek zijn in het begin van de 20ste eeuw woonwijken voor het personeel gebouwd, opgezet volgens de tuindorp-gedachte.

Het stedenbouwkundige plan voor de Halmbuurt werd in 1914-'15 geleverd door G. en W. Wierenga, in opdracht van de strokartonfabriek en in samenwerking met de ‘Vereniging tot Verbetering der Volkshuisvesting’.

Voor het hoger personeel kwamen in 1915-'16 naar ontwerpen van de gebroeders Wierenga een directeursvilla (Halmstraat 1), een woning voor de bedrijfsleider (Halmstraat 22) en twee dubbele opzichterswoningen (Halmstraat 14-20) tot stand. De arbeiderswoningen aan de Schoenerstraat, de Zuidersingel en de Middenweg werden gebouwd naar ontwerpen van C.H.

Eldering, J.S. Huizingh, K.

Siekman en de gebroeders Wierenga. Het plan voor de Suikerbuurt dateert uit 1919-'20 en is van K.

Siekman. Vanaf het Koningsplein is een stervormig stratenpatroon gevormd.

De woningen hebben een landelijk karakter.

< >