Heilige, Dominicanes. * 20 April 1586 te Lima (Peru), ♱ 24 Aug. 1617 aldaar. Haar ouders waren Gaspar Flores en Maria d’Oliva.
Het grootste deel van haar leven bracht zij in het ouderlijk huis door en muntte uit door gebed en heldhaftige versterving. Zij was lid der wereldlijke Derde Orde van St.
Dominicus. In 1668 werd zij door Clemens IX zalig en in 1671 door Clemens X heilig verklaard.
Feestdag 30 Augustus. Zij is de patrones van Amerika en Indië.
In Nederland wordt zij sedert 1668 bijzonder te Sittard vereerd als patrones tegen besmettelijke ziekten. Zij is de schutsheilige der stad Sittard en de tweede patroonheilige der St.
Michaëlskerk aldaar. In de kunst wordt zij voorgesteld als Dominicanes met een krans van rozen en doornen om het hoofd. Lambermond.Lit.: Acta Sanct. (Aug. V, 1868); Année Dominicaine (Aug. 21898); Het leven van de H. R. v. L. en hare vereering te Sittard (1932, anoniem).