Rode Bordeaux. Saint-Estèphe in de Haut-Médoc, Frankrijk
Dit Chateau is eigendom van Bruno Prats, die ook het Chateau-Petit-Village in Pomerol bezit.
De wijngaarden liggen tegenover Chateau-Lafite aan de andere kant van de weg die door de wijngaarden loopt en Pauillac van Saint-Estèphe scheidt. In 1855 als Deuxième Grand Cru geklasseerd is Cos d’Estoumel overduidelijk een van de grootste uit zijn categorie. Het is een typische Saint-Estèphe, groots en krachtig.
Onder de kundige leiding van Bruno Prats (kleinzoon van M. Fernand Ginestet) is het een van de populairste crus classés van de Médoc geworden. Volgens M. Bernard Ginestet zijn het de Tempeliers geweest die de wijngaard de naam Cos hebben gegeven, toen ze terugkeerden van de Kruistochten die hen naar het eiland Rhodos en het naburige Cos hadden gevoerd. Maar volgens M. Prats is dit woord een fonetische verbastering van het woord ‘Caux’, dat op een 17de eeuwse kaart voorkomt.
De wijnstokken zijn vrij hoog geplant, boven Pauillac, en het landschap wordt beheerst door het eigenlijke chateau, een alleraardigste Chinees-Gothische fantasie, heel uniek in de Médoc. De kleine pagodes die de muur van het landgoed sierden werden tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers als luchtafweerbatterijen gebruikt. Ze werden toen verwoest, maar later weer gerestaureerd. De huidige eigenaren hebben het exotische aanzien van het château nog verhoogd door de hoofdpoort te voorzien van een prachtig bewerkte deur die ooit aan de sultan van Zanzibar heeft behoord. Bruno Prats bezit op 1500 m van Cos, eveneens in de gemeente SaintEstèphe, het schitterende château Marbuzet.
Bijzonderheden: de Cos geven een goed beeld van de ligging van deze wijngaard: halfweg tussen Saint-Estèphe en Pauillac. Hij is lichter en soepeler dan de andere wijnen van Saint-Estèphe, maar tegelijkertijd vlezig en rijk van smaak. Oppervlakte. 60 ha
Gemiddelde produktie: 275 tonneaux (25 000 kistjes)