Sedert 1869, door zijn verheffing in den erfelijken adelstand van het Russische rijk von Tischendorf, werd geboren te Lengenfeld in Saksen 18 Januari 1815, en stierf te Leipzig, 7 December 1874. Hij is één der bekendste figuren op het gebied der tekst-critiek van het Nieuwe Testament, waarop ook het belangrijkste deel van zijn zeer omvangrijken arbeid ligt.
Hij studeerde te Leipzig, en bekleedde daar later het ambt van hoogleeraar, n.l. sedert 1859.
Tal van Grieksche en Latijnsche handschriften van het geheele Nieuwe Testament of van gedeelten hiervan ontdekte hij op zijn vele reizen, waarop hij de bibliotheken van kloosters van Europa en Egypte bezocht; hij vergeleek ze, en gaf ze in druk.
Voor de kennis van den juisten Griekschen tekst van het Nieuwe Testament is zijn werk van groote beteekenis geweest.
Niet minder dan 8 uitgaven van het Nieuwe Testament in het Grieksch werden door hem bezorgd, de eerste in 1841, de 8e in 1869—’72.
In deze laatste is vooral de tekst gevolgd van het in 1859 door hem in het klooster op den Sinaï ontdekte beroemde handschrift, den codex Sinaïticus.
Een ontzaglijk groot materiaal van gegevens uit handschriften, oud-Christelijke schrijvers enz. is in de noten aan den voet der bladzijden van deze uitgave verzameld.
Behalve een reeks van tekst-uitgaven van het Nieuwe Testament gaf Tischendorf ook een tekst der Grieksche vertaling van het Oude Testament in het licht, terwijl hij zich ook bezig hield met de Apocriefe Evangeliën.
Ook geschriften van meer theologischen aard verschenen van zijn hand; Tischendorf stond aan de behoudende zijde. Bekend is o.a. zijn werk: Wanneer werden onze Evangeliën vervaardigd?